Sklep czynny od 10:00 do 18:00 w dni robocze, a w soboty od 10:00 do 14:00

Boczne menu

3

2

-1

0

Nowości

Promocje

[]

Produkt dnia
Chmura tagów
 
 
Producenci
Dywany tkane na płasko – zbiór informacji
Dywany tkane na płasko – zbiór informacji

Czym jest dywan tkany na płasko?

Najważniejszą cechą, jaka go wyróżnia, jest fakt, iż nie posiada on tradycyjnego, strzyżonego runa. Nie jest więc „włochaty” ani puszysty jak np. shaggy. Nie występują w nim również znane z dawnych lat, fryzowane motywy dekoracyjne. Oznacza to, że nie da się zagłębić w nim palców ani zachwycić się jego miękkością.

Dywany tkane na płasko są za to nowocześniejsze, a przy tym – dużo bardziej przyjazne użytkownikowi, szczególnie takiemu, który nie ma zamiaru poświęcać mnóstwa czasu na domowe porządki. Lepiej odpowiadają na potrzeby rodzin z małymi dziećmi, a przy tym potrafią znieść wiele. Mnogość dostępnych na rynku rozmiarów, barw oraz wzorów tego rodzaju tekstyliów sprawia, że możesz łatwo znaleźć model odpowiedni dla każdego wnętrza, niezależnie od stylu, w jakim zostało ono urządzone.

Ostateczny wygląd płasko tkanych dywanów zależy od kilku czynników, a mianowicie:

  • od wzoru – sploty mogą przybierać rozmaite formy, co pozwala na osiągnięcie bardzo ciekawych efektów wizualnych,
  • od rodzaju materiału – mogą to być zarówno tworzywa naturalne, np. bawełna czy wełna, jak i sztuczne – najpopularniejszymi surowcami syntetycznymi, jakie wykorzystuje się do ich produkcji, są polipropylen oraz sizal,
  • od grubości splotów – dywany tkane na płasko wykonane z bardzo grubych włókien prezentują się zupełnie inaczej od tych powstałych z cieńszych nitek i sznureczków. 

Proces produkcji płasko tkanych dywanów

Pragnąc prześledzić sposób ich powstawania, wystarczy przyjrzeć się im z bliska. Możesz wówczas dojść do wniosku, iż mają one wiele wspólnego z robótkami wykonanymi za pomocą szydełka lub drutów. Wrażenie to potęguje fakt, że podobnie jak w przypadku chust czy serwetek, na końcach dywanów tkanych na płasko często znajdują się dekoracyjne frędzle.

I rzeczywiście – proces powstawania tego rodzaju tekstyliów jest bardzo podobny. Polega on bowiem na wzajemnym przeplataniu się włókien wątku oraz osnowy. Nie ma tu zatem miejsca na, charakterystyczne dla tradycyjnych rozwiązań, tworzenie pętli czy węzłów. Brak też etapu późniejszego przystrzygania gotowego produktu.

Rzecz jasna, w przypadku dywanów tkanych na płasko sploty są odpowiednio mocniejsze, niż w robótkach ręcznych. Taka metoda produkcji powoduje bardzo ścisłe przyleganie do siebie sznureczków i nici oraz sprawia, że całość zyskuje nie tylko estetyczny wygląd, ale też wyjątkowe cechy. Są to bowiem tekstylia niezwykle wytrzymałe i odporne na ścieranie, przez co zachowują swoje walory na długo, nawet jeśli są bardzo intensywnie eksploatowane.

Zalety dywanów płasko tkanych

Do najważniejszych cech, które przesądzają o ogromnej popularności tego rodzaju tekstyliów, należą:

  • odporność na alergeny – strukturę dywanów tkanych na płasko stanowią ciasno splecione ze sobą włókna; sprawia to, że w bardzo ograniczonym stopniu pochłaniają one kurz i roztocza, mogą więc stać się doskonałym rozwiązaniem dla alergików;
  • łatwość do utrzymania w czystości – solidny, gęsty splot powoduje, że wszelkie plamy, okruszki i inne zanieczyszczenia nie mają szans, żeby wniknąć w głąb tkaniny; dzięki temu do ich wyczyszczenia w zupełności wystarczy odkurzacz lub mokra szmatka – jeśli więc mieszkają z Tobą małe dzieci lub często miewasz gości, z pewnością będzie to trafiony wybór;
  • mały ciężar – w odróżnieniu od innych typów dywanów te tkane na płasko są niezwykle lekkie; można więc łatwo zwinąć je w rulon i wytrzepać, w ciągu kilku minut przywracając im blask oraz pierwotny wygląd. Ma to szczególnie duże znaczenie dla posiadaczy zwierząt domowych, które gubią sierść.

Powyższe czynniki sprawiają, że są one niezwykle praktyczne i przez długi czas zachowują swoje walory estetyczne. Specjaliści od wystroju wnętrz polecają je zwłaszcza do pomieszczeń, jakie są intensywnie użytkowane oraz do tych, w których nie zmienia się butów.

Wady tkanych płasko dywanów

Jak wszystko inne, tego rodzaju tekstylia również nie są pozbawione wad. Co ciekawe, w tym przypadku największym minusem okazuje się… ciasny splot – czyli ta sama cecha, która sprawia, że są one odporne na zabrudzenia i wzmożoną eksploatację.

Powoduje ona jednak, że dywan tkany na płasko jest dość twardy, a przez to zdecydowanie mniej przyjemny w dotyku, niż tradycyjne, puszyste tekstylia typu shaggy. Daje się to odczuć zwłaszcza w przypadku modeli wykonanych z włókien syntetycznych, głównie z sizalu.

W rzeczywistości jednak tego typu wrażenia mają znaczenie tylko wtedy, gdy masz zamiar chodzić po dywanie boso. Jeśli więc umieścisz go w sypialni lub łazience, możesz zauważyć różnicę. Jeżeli jednak zdecydujesz się położyć go w salonie, pokoju zabaw, pracowni czy przedpokoju, jego szorstkość nie będzie miała znaczenia, natomiast łatwość do utrzymania w czystości – owszem.

Podsumowanie

Jak widzisz, dywany tkane na płasko mają swoją specyfikę. Co prawda, nie dorównują alternatywnym rozwiązaniom pod względem miękkości, ale za to przewyższają je wytrzymałością oraz łatwością czyszczenia. Jeśli poszukujesz pomysłów na wyposażenie Twojego domu, pamiętaj, że nie istnieje jedno, optymalne rozwiązanie dla wszystkich pomieszczeń – po prostu, różne rodzaje dywanów sprawdzają się w innych miejscach.

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogły Ci pogłębić wiedzę na ich temat. Wierzymy, że dzięki temu będzie Ci łatwiej dobrać właściwy rodzaj tekstyliów, a udany zakup stanie się dla Ciebie źródłem satysfakcji na wiele lat. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl